Hospicjum domowe Żywiec Kinesiomedica

Hospicjum domowe

W 1990 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport, w którym zdefiniowała pojęcie „opieki hospicyjnej”. Według organizacji termin ten należy rozumieć jako aktywne zajmowanie się chorymi, u których nie da się wdrożyć leczenia przyczynowego. Nadzór nad podopiecznymi powinien obejmować każdą sferę ich życia. Niedługo później WHO opublikowało sformułowanie kolejne terminu, jakim jest „opieka paliatywna”. Tłumaczono w nim, że polega ono na podejmowaniu działań mających na celu wzrost jakości życia osób ze śmiertelnymi schorzeniami oraz ich rodzin. Dlatego pod pojęciem „hospicjum” kryje się więc wielowymiarowa troska, którą objęci są pacjenci przewlekle chorzy, cierpiący i niekorzystnie rokujący. 

Hospicjum domowe – Żywiec

Hospicjum domowe – Żywiec

Hospicjum domowe to rozwiązanie, które pozwala na spędzenie trudnego czasu związanego z chorobą z rodziną w domowym zaciszu. To także opcja, kiedy chory wymaga codziennej, całodobowej opieki, ale nie chce się rozdzielać z bliskimi. W takich chwilach kontakt pacjenta z rodziną i jej wsparcie jest niezwykle ważne, aby zapewnić mu komfort psychiczny nawet w najtrudniejszych chwilach.

Korzystanie z usług hospicjum domowego w Żywcu nie wiąże się z żadną opłatą – koszt opieki pokrywany jest ze środków NFZ. W ramach oferty chory nieodpłatnie otrzymuje sprzęt rehabilitacyjny oraz medyczny, który wydaje się na zlecenie pielęgniarki lub lekarza. Formalności związane z zapisaniem się do domowego hospicjum można załatwić samodzielnie albo za pośrednictwem rodziny.

Hospicjum domowe w Żywcu

Hospicjum domowe w Żywcu

Do zadań lekarzy i pielęgniarek należy odwiedzanie podopiecznych (na wezwanie lub w ramach obowiązków wynikających z pełnionych funkcji), a także realizowanie określonych czynności medycznych lub innych, takich jak:

  • wspieranie stanu psychicznego,
  • wypisywanie recept oraz zleceń,
  • przedstawianie zasad dotyczących podstawowej pielęgnacji,
  • identyfikowanie potrzeb pacjenta i jego bliskich.

Przeszkoleni wolontariusze towarzyszą w codziennych zmaganiach, podejmując szereg drobnych czynności. Psycholog pomaga chorym oraz rodzinie, a także wpiera personel medyczny. Na życzenie chorego i jego rodziny kapelan pracujący w hospicjum udziela potrzebnych sakramentów.

Jeśli interesuje Państwa hospicjum domowe, Żywiec słynie z wysokiej jakości usług. Nad zdrowiem, ale też dobrym samopoczuciem pacjentów  czuwa interdyscyplinarny zespół składający się z lekarzy oraz pielęgniarek, a także fizjoterapeutów, psychologów, kapelanów i wolontariuszy.

Od pacjentów ubezpieczonych w NFZ wymagane jest skierowanie do Hospicjum.