Poradnia Neurologiczna Kinesiomedica Żywiec

Poradnia neurologiczna

Neurologia jest  dziedziną medycyny, która zajmuje się schorzeniami obwodowego oraz ośrodkowego układu nerwowego. Dziedzina ta jest powiązana z psychiatrią. Neurologia skupia się przede wszystkim na schorzeniach, których podłożem są procesy niszczące układ nerwowy człowieka.

Po wstępnym rozeznaniu, w celu dalszej diagnostyki, specjalista może zlecić pacjentowi przeprowadzenie kolejnych badań. Wśród nich znajdują się:

  • tomografia komputerowa (TK) – jest to badanie radiologiczne, które pozwala na dokładną ocenę stanu konkretnej partii ciała. Najczęściej badany jest kręgosłup i głowa. Tomografia komputerowa pozwala wykryć zmiany zwyrodnieniowe, zmiany nowotworowe, czy też inne nieprawidłowości mózgu.
  • rezonans magnetyczny (MRI) – jest to nowoczesna metoda badania z zakresu diagnostyki obrazowej pozwalającej na bardzo dokładne wyniki. Rezonans wykorzystywany jest do badania i oceny mniejszych zmian patologicznych w obrębie określonego obszaru neurologicznego.
  • elektroencefalografia (EEG) – dzięki niej możliwe jest zbadanie bioelektrycznej czynności mózgu. Badanie pozwala wykryć m.in. padaczkę, zapalenie mózgu, guzy mózgu, a ponadto bezsenność.
  • tomografia emisyjna (PET- CT) – jest to jedno z najnowocześniejszych badań, które wykorzystywane jest przede wszystkim w medycynie nuklearnej. Stanowi połączenie tradycyjnej tomografii komputerowej i pozytonowej tomografii emisyjnej.